Alaska

Alaska – to ziemia o nieskalanym pięknie i dziewiczej przyrodzie. Ziemia kontrastów i wyjątkowej kultury ludów północy. Ziemia niezwykłych zjawisk astronomiczne, wyniosłych gór i majestatycznych lodowców schodzących z rozległych pól lodowych. To ziemia należąca do dzikich zwierząt. Alaska to miejsce dla ludzi szukających przygody i kochających naturę.

ALASKA

Dzień 1. CHICAGO / ANCHORAGE
Przylot na Alaskę. Powitanie na lotnisku i przejazd do miasta Anchorage. W zależności od czasu przylotu rozpoczynamy zwiedzanie miasta. Wizyta w Alaska Native Heritage Center. To miejsce to nie tylko muzeum, ale przede wszystkim centrum kulturalne tętniące życiem i tradycją rdzennych mieszkańców Alaski. Spotkanie z rdzennymi mieszkańcami, ich opowieści, pokazy tańca, śpiew, tradycyjne gry i filmy pozwalają lepiej zrozumieć tę bardzo interesującą kulturę. Wieczorem spacer po głównej, reprezentacyjnej ulicy miasta – 4 Alei. Zachód nad zatoką Cook’a – park Kincaid. Nocleg.

Dzień 2. ANCHORAGE / ELKUTNA / WASILLA
Śniadanie. Przejazd do Elkutny. Wizyta w parku historycznym, gdzie znajduje rosyjska cerkiew prawosławna z unikatowym cmentarzem. Ciekawe połączenie historii, kultury i zwyczajów Atabaskan z wpływem rosyjskiego kościoła. Przejazd do Parku Historycznego Kopalni Independence. To miejsce to opuszczona, wielka kopalnia złota położona bardzo malowniczo na przełęczy Hatcher w paśmie górskim Talkeetna. Kiedyś dwie kopalnie, po połączeniu stały się drugim miejscem pod względem wydobycia złota na Alasce. Po południu zobaczymy jedno z najpiękniejszych, polodowcowych jezior alpejskich Alaski – jezioro Summit. Znad jego brzegów będziemy mogli podziwiać piękne widoki: pasma alaskańskiego i doliny Sustina. Dla wytrwałych wędrówka wokoło jeziora. Zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 3. WASILLA / MATANUSKA GLACIER / TALKEETNA / DENALI NP
Śniadanie. Przejazd i spacer do lodowca Matanuska. Jest to jeden z najłatwiej dostępnych lodowców na Alasce. Jego prawie 27 milowy język spływa z gór Chugach. Dla chętnych wędrówka przez lodowiec. W dalszej części dnia przejazd do Talkeetny. Miasteczko znane nie tylko z serialu „Przystanek Alaska”, ale przede wszystkim to baza wypadowa na najwyższą górę Ameryki Północnej McKinleya. Dla chętnych możliwość przelotu nad masywem Denali i lądowaniem na lodowcu, jeżeli pogoda na to pozwoli. Zakwaterowanie w drewnianych domkach w okolicach Parku Narodowego Denali. Ognisko, ew. grill. Nocleg.

Dzień 4. DENALI NATIONAL PARK
Śniadanie. Wcześnie rano wyprawa do Parku Narodowego Denali. Wizyta w Centrum Turystycznym. Przejazd 89 milowym odcinkiem malowniczej i jedynej drogi, która wiedzie w głąb parku. Autobusy parkowe zmierzają w stronę jeziora Wonder, zatrzymując się co jakiś czas, szczególnie kiedy pojawiają się dzikie zwierzęta. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy niedźwiedzie grizli, łosie, karibu, orły przednie a może i wilki. W parku żyje 36 gatunków ssaków i 130 gatunków ptaków. Przejazd trwa 9-12 godzin, i przy sprzyjającej pogodzie powinniśmy zobaczyć potężny masyw Denali – McKinleya (6194m n.p.m) wiecznie pokryty czapą śniegu i lodu. Powrót i nocleg .

Dzień 5. NENANA / FAIRBANKS / CHENA HOT SPRINGS
Śniadanie. Przejazd do Fairbanks. Krótki postój w miejscowości Nenena, znanej z loterii/zakładów, w której można wygrać fortunę, obstawiając kiedy (z dokładnością do godziny i minuty) załamie się lód pod specjalnym trójkątem ustawionym na zamarzniętej rzece Tanana, co ma symbolizować nadejście wiosny. Fairbanks – krótkie zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Północy (University of Alaska Museum of the North), w którym można prześledzić historię alaskańskiej sztuki od narzędzi z kości po sztukę nowoczesną. Po południu przejedziemy do byłej kopalni złota Gold Dredge #8, gdzie poznamy metodę niezwykle efektownego poszukiwania złota. Na zakończenie każdy będzie mógł spróbować swoich sił w płukaniu złota. W dalszej kolejności przejazd i relaks w gorących źródłach Chena Hot Springs. Bogate w minerały wody termalne z pewnością przywrócą siły i pozwolą na odpoczynek po trudach wyprawy. Wieczorem spacery, możliwość wypożyczenia rowerów, a nawet jazdy psim zaprzęgiem. Późnym latem na niebie można zobaczyć zorzę polarną. Nocleg.

Dzień 6. CHENA HOT SPRINGS / NORTH POLE /MCCARTHY / KENNICOTT
Śniadanie. Przejazd do miejscowości North Pole – wizyta w sklepie, w którym Boże Narodzenie trwa cały rok, a Mikołaj codziennie rozdaje prezenty. Następnie przejazd piękną doliną rzeki Tanana, po drodze widoki na sławny alaskański rurociąg. Zjeżdżamy w stronę miasteczka Mc Carthy – miasta duchów. Położone jest w samym sercu największego parku narodowego Stanów Zjednoczonych – Wrangell-St. Elias National Park (lista UNESCO). Dla chętnych przelot małym samolotem nad pięknym pasmem Wrangell-St. Elias. Następnie wizyta w niezwykle malowniczej kopalni miedzi Kennicott, gdzie czas dawno temu się zatrzymał. Nocleg.

Dzień 7. KENNICOT / VALDEZ
Śniadanie. Przejazd w stronę Valdez. Po drodze krótki przystanek i podziwianie lodowca Worthington, a dla chętnych krótki spacer pod lodowiec. Przejazd przez przełęcz Thompsona, która słynie z największych na Alasce opadów śniegu. Przystanki przy wodospadach Braidal Veil i Horsetail. Dojazd do Valdez i zakwaterowanie. Valdez to miejscowość, w której kończy swój bieg alaskański rurociąg, i które zostało prawie zupełnie zniszczone w czasie jednego z największych trzęsień ziemi w 1964 r. Spacer po głównej ulicy miasta oraz wizyta w porcie, który wydaje się być najruchliwszym miejscem w Valdez. Dla chętnych przejazd do miejsca, gdzie można zobaczyć powracające z tarła łososie, a przy okazji polujące na nie zwierzęta. Nocleg.

Dzień 8. VALDEZ – SEWARD
Śniadanie. Pięciogodzinny rejs promem z Valdez do Whittier. Podziwianie pięknych widoków z pokładu promu oraz poszukiwanie morskich zwierząt. Po dopłynięciu do Whittier przejazd stronę Seward przez wykuty w litym granicie czterokilometrowy tunel – jedno w największych osiągnięć amerykańskiej inżynierii. Seward. Wędrówka pod lodowiec Exit. Następnie wizyta w Alaska Sea Life Center – akwarium, miejscu badawczym i schronisku dla zagrożonych, i rannych morskich zwierząt. Spacer wzdłuż zatoki Resurrection oraz zakupy pamiątek w porcie, gdzie można zobaczyć powracające z połowów łodzie, mierzenie, ważenie i oprawianie ryb. Dla niezmordowanych „bieg”, wejście na górę Marathon.Widoki z góry wynagrodzą włożony wysiłek. Nocleg.

Dzień 9. SEWARD /KENAI FIORDS
Śniadanie. Poranna, 6 -godzinna wyprawa statkiem wycieczkowym do Parku Narodowego Kenai Fjords. Większą część parku zajmuje pole lodowe Hardinga, z którego spływa w stronę zatoki alaskańskiej prawie 40 lodowców. Popłyniemy wśród porozrzucanych wysepek, zatok, cieśnin, głębokich fiordów w poszukiwaniu dzikich mieszkańców Alaski. Często można tu dostrzec: lwy morskie i foki wygrzewające się u stóp skał, wieloryby, orki, ale także wydry morskie, orły i niedźwiedzie przechadzające się wzdłuż lini brzegowej. Ukoronowaniem wyprawy będzie podpłynięcie do jednego z lodowców, z którego co jakiś czas odpadają większe lub mniejsze bryły lodu, dryfujące później u jego podstawy. Kurczące się lodowce to namacalny dowód na ocieplanie się klimatu. Po południu przejazd do miejscowości Hope, krótki spacer po mieście, a wieczorem pożegnalne ognisko lub grill. Nocleg.

Dzień 10. SERAWD /ANCHORAGE
Śniadanie. Wizyta w miasteczku Girwood, gdzie znajduje się słynny resort Alyeska. Wjazd kolejką linową na szczyt góry Alyeska. Na stokach można czasami dostrzec pasące się łosie albo niedźwiedzie. Przejazd do Anchorage. Wizyta w Ulu Factory – miejscu, gdzie produkowane są tradycyjne, wielofunkcyjne eskimoskie noże. Czas wolny na zakup pamiątek i spacer po centrum miasta ew. muzeum Anchorage przy Centrum Rasmusena. Transfer na lotnisko. Powrót do domu.

FAKULTATYWNE WYJAZDY Z ANCHORAGE

Dzień 11. ANCHORAGE / BARROW
Przelot do Barrow, za koło podbiegunowe, do najdalej wysuniętej na północ miejscowości w USA. Miasto położone jest nad morzem Berringa, które przez większą część roku skute jest lodem. Spacer po mieście, zdjęcia pod łukiem zrobionym z żeber wieloryba oraz wizyta w Heritage Center, gdzie można zapoznać się z kulturą Eskimosów.
Cena wycieczki to około 1200$

Dzień 11. ANCHORAGE / PARK NARODOWY LAKE CLARK
Godzinny lot z Anchorage do miejscowości Port Alsworth. Miejscowość leży na południowo -wschodnim brzegu jeziora Clark. Niektórzy twierdzą, że Park Narodowy Jeziora Clark to esencja Alaski. Przelot nad pięknymi przełęczami, rozległymi niebieskimi lodowcami, meandrującymi rzekami oraz pokrytymi śniegiem szczytami to przeżycie jedyne w swoim rodzaju.
Cena 1- dniowej wycieczki to około 400 $

Dzień 11. ANCHORAGE / KOTZEBUE
Jednodniowa wycieczka do Kotzebue. Miasto zamieszkiwane przez Inupiatów leży na pięknym półwyspie za kołem podbiegunowym. Spacer po mieście z wizytą w Nana – muzeum Arktyki. Z miasta organizowane są wycieczki w tundre w poszukiwaniu ptaków a na amatorów kajakarstwa czeka Noatak National Wild River.
Cena około 350$

Dzień 11. ANCHORAGE / UNALASKA
Przelot na wyspy Aleuckie. Unalaska to magiczne i malownicze miejsce. Miasto słynie z połowów ogromnych halibutów i łososi. Spacer po mieście oraz wizyta w aleuckim muzeum. Dla niezmordowanych szlak „10 000 lat”.
Przelot kosztuje ok 1000 $, będzie też potrzebny dodatkowy nocleg.